Czy zmianę koloru samochodu trzeba zgłosić?

Samochód to coś więcej niż środek lokomocji, a dla miłośników motoryzacji jego wygląd jest równie istotny, co osiągi. Pomysł odświeżenia karoserii można zrealizować na różne sposoby, ale czy zmiana koloru pojazdu wymaga zmiany w dokumentacji samochodu?

Zmiana koloru auta od strony prawnej

Każdy samochód musi zostać zarejestrowany, zanim zostanie on dopuszczony do ruchu drogowego – jest to podstawowy wymóg polskiego prawa. Podczas sporządzania dokumentacji jedną z niezbędnych informacji stanowi kolor karoserii, ale wystarczy spojrzeć na dowód rejestracyjny, aby przekonać się, że nie ma na nim wzmianki o barwie auta. Tego typu informacje zniknęły z dokumentów wydawanych po 1999 roku, co może nasuwać myśl, że zmiany koloru nie trzeba zgłaszać w żadnym urzędzie. Nie jest to jednak prawda. Barwa karoserii jest wciąż obecna w bazach danych, dlatego najlepiej jest przekazać informację o zmianie koloru do wydziału komunikacji w ciągu 30 dni. Nie pociąga to za sobą konieczności wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego, a zarazem usuwa potencjalne kłopoty związane np. z kontrolą policyjną. Jednocześnie trzeba pamiętać o zgłoszeniu zmiany kolory do ubezpieczyciela. Umowa AC obejmuje dokładny opis karoserii w tym jej kolor. Niezgodność pomiędzy rzeczywistym stanem auta, a jego dokumentacją może spowodować obniżenie wartości odszkodowania lub odmowę wypłaty.

Jak zmienić kolor auta?

Lakierowanie – gdy mowa o odświeżeniu wyglądu karoserii pierwszą myślą jest przemalowanie auta z użyciem lakierów. To rozwiązanie wymaga zarówno sporo czasu, jak i pieniędzy, ale oferuje gruntowne odnowienie zewnętrznych płaszczyzn samochodu. Ze względu na wysoką cenę – od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – opcja ta jest preferowana w przypadku całkowitej renowacji pojazdu, gdyż pozwala oczyścić karoserię, wygładzić rysy oraz niedoskonałości. Jednakże koszt lakierowania sprawia, że niewielu kierowców zdecyduje się na ten krok, tylko po to, aby odświeżyć wygląd samochodu.

Oklejenie folią do zmiany koloru – jeżeli poszukujemy szybkiego, niedrogiego oraz estetycznego sposobu na urozmaicenie wyglądu naszych czterech kółek to folia do zmiany koloru auta jest strzałem w dziesiątkę. Car-lab oferuje profesjonalne oklejenie auta folią do zmiany koloru – https://car-lab.pl/uslugi/folia-do-zmiany-koloru-auta/ .  Naklejenie folii jest znacznie prostsze i mniej czasochłonne od lakierowania, a także zapewnia dodatkową warstwę ochronną dla karoserii. Zmiana koloru auta folią PPF zabezpiecza metalowe powierzchnie poprzez blokowanie dopływu wilgoci oraz promieniowania UV do karoserii, co znacznie wydłuża żywotność lakieru. Folia łączy w sobie wszystkie zalety lakierowania ze zmniejszonym kosztem oraz skróceniem procedury, gdyż nanoszenie materiału na samochód wymaga znacznie krótszych przygotowań.

Zmiana koloru auta cena – porównanie lakierowania i nanoszenia folii

Koszt lakierowania w dużej mierze uzależniony jest od stanu technicznego pojazdu. Aby skutecznie nanieść nową warstwę farby, konieczne jest odpowiednie oczyszczenie oraz wyrównanie karoserii, co pociąga za sobą dodatkowe wydatki. Zazwyczaj cena polakierowania całego auta to wydatek rzędu 8 tysięcy złotych, jednakże konieczność rozleglejszych przygotowań lub dodatkowe życzenia właściciela mogą podnieść cenę do około 10 tysięcy złotych. Z kolei obklejenie całego auta folią  będzie nas zwykle kosztowało od 4 do 5 tysięcy złotych, czyli o połowę taniej, niż w przypadku lakierowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 5 =